Na początku maja, jako Polacy, mieliśmy wiele okazji do zamanifestowania naszego patriotyzmu.Obchodziliśmy rocznice ważnych wydarzeń historycznych: Międzynarodowe Święto Pracy, rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Zwycięstwa.
Ponieważ w tych dniach mieliśmy wolne od zajęć dydaktycznych, spędziliśmy ten czas w domach. Po powrocie zaś zebraliśmy się w pewne czwartkowe popołudnie, aby uczcić majowe rocznice. W tym roku skupiliśmy się na tym, aby szczególnie uczcić Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to święto państwowe ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Obchodzimy je w całym kraju 2 maja. Flaga jest – obok godła – naszym najwyższym symbolem narodowym. Symbolem wolnego i niepodległego państwa. Reprezentuje imię Polski poza jej granicami. Łączy Polaków w kraju i za granicą. Jest widocznym i wymownym znakiem naszych najcenniejszych wartości.
Podczas uroczystego apelu, który rozpoczęliśmy odśpiewaniem fragmentu hymnu państwowego, uczniowie klasy siódmej przypomnieli nam jak kształtowały się polskie barwy narodowe na przestrzeni dziejów, kiedy pojawiły się po raz pierwszy, kiedy zostały oficjalnie ustalone przez Sejm, jaka jest geneza polskiej flagi. Przypomnieli nam także, kiedy Polacy nosili biało-czerwone kokardy z poczuciem dumy i nadziei, a kiedy były one całkowicie zakazane a rodacy otaczali je szacunkiem i pozostali im wierni. Na zakończenie apelu Mateusz zaznaczył, że „dzisiaj symbole narodowe można uwidaczniać bez ograniczeń, ale pod jednym warunkiem – należy je otoczyć czcią i szacunkiem. Jest to patriotyczny obowiązek każdego obywatela, każdego Polaka”.
Podsumowaniem uroczystości było wspólne zaśpiewanie piosenki patriotycznej pt. „Flaga”. Natomiast na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka ścienna poświęcona Konstytucji 3 Maja.