Dnia 25.10.2023r. w naszej placówce odbyły się zajęcia poświęcone powstaniu warszawskiemu, które przeprowadził Pan Emil. Tematyką naszych zajęć było LUDZIE WŚRÓD GRUZÓW – O „WARSZAWSKICH ROBINSONACH”, gdzie bardzo ciekawych informacji o bohaterach którzy ukrywali się po powstaniu warszawskim w zrujnowanej warszawie. Poniżej krótka historia:

Powstanie Warszawskie to zbrojne wystąpienie Polaków przeciwko III Rzeszy okupującej Warszawę od września 1939 r. Powstanie wybuchło 1 sierpnia i trwało do 2 października 1944 r. Było ono zorganizowane przez Armię Krajową (wojsko polskie w czasie II wojny światowej). Jego głównym celem było wyzwolenie Warszawy. Pomimo wielu zwycięstw w trakcie trwania walk powstanie zakończyło się porażką Polaków. Wybuch powstania i heroiczna walka nie byłyby możliwe bez bohaterstwa tysięcy Polaków, w tym dzieci i młodzieży.

Po upadku powstania warszawskiego, na początku października 1944 roku, polscy żołnierze i cywile musieli opuścić miasto. Jednak około kilkaset osób zdecydowało się ukryć przed Niemcami w opustoszałych ruinach stolicy, żeby poczekać na ofensywę wojsk radzieckich i polskich. Części Robinsonów udało się przeżyć. Doczekali zdobycia Warszawy przez wojska radzieckie i polskie 17 stycznia 1945 roku. Historię „Robinsonów warszawskich” rzadko się przypomina, a najczęściej jedynie ze względu na wojenny dramatyzm ich przeżyć. Mimo że wszyscy, którzy zdecydowali się zostać w Warszawie musieli się ukrywać, żeby przeżyć, to ich losy bywały bardzo różne i zależały od wielu czynników, często od przypadku. Dlaczego „Robinsonowie warszawscy”? – Ktoś kiedyś nazwał tak ukrywających się śmiałków i nazwa ta przyjęła się. Oni ukrywali się w gruzach, Robinson wiódł życie na bezludnej wyspie. Obie historie są zupełnie różne, ale łączy je życie w zamkniętej przestrzeni, samotne dla Robinsona Cruzoe, najczęściej zaś w grupie – w przypadku „Robinsonów warszawskich”. Natomiast bardzo podobne były ich codzienne obawy, co przyniesie jutro. W trakcie dzisiejszej lekcji zastanowimy się nad podobieństwami i różnicami w przeżyciach Robinsonów, poruszymy też problem społecznych relacji w grupie ukrywających się i psychologicznej kondycji jednostki, funkcjonującej w tak ekstremalnych warunkach.